איך עובד דוד שמש?

כולנו מכירים אנרגיה סולארית בתור אנרגיית השמש המשמשת להמרה של קרני שמש לחום בדודים ביתיים, אך רבים לא יודעים כיצד עובדת בדיוק המערכת הזו שמאפשרת לנו ליהנות ממים חמים. דודי חשמל כוללים מספר רכיבים מרכזיים שממירים את אנרגיית השמש לאנרגיית חום, וכעת תוכלו לגלות כיצד בדיוק הם עובדים יחדיו ומספקים לנו מים חמים על בסיס יומי.

פיזיקה בסיסית בפעולה יומית – איך עובד דוד שמש?

התפקיד המרכזי של דוד חשמל הוא להמיר את אנרגיית השמש לאנרגיית חום בעזרת כמה עקרונות פיזיקליים וגם רכיבים שמאפשרים לעשות זאת בצורה מיטבית. לכל חלק בדוד החשמלי יש תפקיד משלו, החל מהפנלים השחורים שמותקנים על גגות ועד מיכלי המים שיכולים לשכב או לעמוד בבית או מחוצה לו. 

הפנלים שנמצאים על הגגות מוטים לשיפוע בכיוון דרום מפני שכך החשיפה שלהם לשמש היא מקסימלית. בנוסף לזווית השיפוע שלהם, גם צבעם השחור של הפנלים משרת מסוימת, שכן הצבע הזה סופח את קרני השמש ומחזיר אחוז קטן מהאנרגיה החוצה. כתוצאה מכך, יותר אנרגיה נאגרת בפנלים ומשמשת אותם לחמם את המים.

לאחר שקרני השמש חוזרות לפנלים, הן עוברות לצינורות הפנימיים שמורכבים פעמים רבות מנחושת. גם לחומר הזה יש תפקיד, שכן נחושת מתחממת מהר ולכן יכולה לחמם את המים שעוברים דרך צינורות העשויים ממנה בלי מאמץ. באופן הזה המים שבתוך צינורות הנחושת מתחממים כתוצאה מהמגע בדפנות, ואנו מקבלים מים חמים הודות לאנרגית השמש. 

מפני שבישראל יש שמש במשך מרבית ימות השנה, המים מתחממים לטמפרטורה בסיסית של 60 מעלות החל משעות הבוקר, כך שאנו יכולים ליהנות מהם מהרגע שאנחנו קמים מהמיטה. אותם מים חמים עוברים למיכל שאמור להכיל אותם ושבתחתיתו יש מים קרים יחסית. כאשר המים החמים חודרים למיכל, מים קרים יוצאים מטה מהדוד והולכים לצינורות הפנלים שם הם מתחממים וחוזר חלילה.

דודי שמש וחשמל

כך נוצרת סירקולציה שמטרתה לחמם מים קרים ולאפשר להם להגיע לדוד שם הם ייאגרו וישמשו אותנו במגוון דרכים ברחבי הבית. כאמור, בישראל המצב הזה מתרחש במרבית ימות השנה באופן טבעי, ובימים בהם אין די שמש, כמו בעונת החורף, אנו צריכים להפעיל את הדוד החשמלי כדי שהמים יתחממו כהלכה.

דוד שמש עובד על מנגנונים פיזיקליים פשוטים וגם מורכבים שהודות להם אנו יכולים ליהנות ממים חמים במהלך כל השנה, ועם ההסבר מעלה, אתם יודעים בדיוק כיצד אנו זוכים למים החמים הללו שעוברים בדוד השמש. 

למחירון דודי שמש כנסו >>

Open chat
צריך עזרה?
שלום לך
איך נוכל לעזור לך היום?
דילוג לתוכן