איך לבחור קולטים של דוד שמש?

כאשר רוכשים דוד שמש, צריך כמובן גם לרכוש קולטים שהם מחממי המים העוברים אל הדוד. המים החמים אגב עולים למעלה והדוד מתמלא במים שגם הם מתחממים וגם הם עולים וכך נוצרת סירקולציה של חימום המים בדוד.

יש כל מיני סוגים של דודי שמש בקיבולות שונות. דוד שמש בעל קיבולת ממוצעת מכיל כ-150 ליטר ויש גם דודים של 80 ליטר שמתאימים לשתי נפשות. לא צריך יותר מזה וגודל הקיבולת משפיע גם על משך ומאידך גם מחיר החימום..

מה זה קולטים לדוד שמש?

דוד שמש הוא בעצם מערכת הממירה את האנרגיה הסולארית של השמש לחום. העיקרון שמפעיל דוד שמש הוא בעצם פשוט מאוד. השמש מחממת את המים שבדוד וכך יש מים חמים בלי להפעיל חשמל. פשוט וחסכוני.

דוד שמש מורכב בעצם משני חלקים: הדוד עצמו והקולטים שלו. הם בדרך כלל מונחים במצג מאוזן על הגג ליד הדוד.

בדרך כלל קולטים לדוד שמש מונחים לכיוון דרום, כדי שמסת קרני השמש בצהרי היום תיפול עליהם ותחמם אותם. צבעם של הקולטים הוא שחור ולא בכדי, שחור הוא צבע שסופג חום. לכן הזכוכיות שעל הקולט שמתחתיהן יש צינורות נחושת הם בצבע שחור. הם מתחממים מאור השמש ושומרים על האנרגיה הזו.

המים שמתחממים ע"י הקולט, לא מתחממים רק בגלל שהוא בצבע שחור, אלא בגלל החום שפולט המשטח השחור.

מטבעם מים חמים עולים למעלה ולכן כאשר הם מתחממים, הם עולים למעלה לדוד והמים הקרים נמצאים למטה, עד שכל המים בדוד חמים מאוד.

בארצות קרות אין דבר כזה קולטים לדוד שמש

ישראל מבורכת בשמש המחממת מדי יום קולטים לדוד שמש מהצפון עד הדרום. תחשבו מה עושים למשל אנשים החיים בארצות קרות כמו נורבגיה, דנמרק ועוד. הם בקושי רואים אור של שמש, החורף אצלם הוא ארוך ומושלג ואת רוב המים החמים הם בוודאי לא מקבלים מקולטים של דוד שמש , אלא מהחשמל עליו הם משלמים.

סוגיית החשמל בארץ אם כך נוגעת רק לעתות החורף, כאשר אין די שמש כדי לחמם קולטים לדודי שמש. במשך כל הקיץ רוב תושבי המדינה, לא נוהגים להדליק בגלל דוד חשמל, משום שבמשך כל היום בעזרת קולטים לדוד שמש יש מספיק מים חמים בדוד לבני הבית.

קולטים לדוד שמש- מי מתקלח ראשון?

יש כל מיני דודי שמש בגדלים שונים וזה משום שהם אמורים לספק מים לכמות שונה של אנשים. אם מדובר במשפחה גדולה אז הם צריכים לקנות דוד חשמל גדול שהקולטים לדוד שמש שלו גם גדולים, בהתאם לדוד. אם מדובר על משפחה קטנה אז נפח הדוד גם צריך להתאים את עצמו.

אין שום הגיון לקנות דוד שמש גדול וקולטים לדוד שמש כאשר למשל מדובר במשפחה קטנה. מספיק כמות נמוכה של מים בדוד ובדרך כלל חברות לשיווק דודי שמש וקולטים לדוד שמש ממליצים ללקוחות שלהם מה לקנות.

קולטים לדודי שמש

במשך השנים השתכלל כל התחום של דוד שמש וקולטים לדוד שמש. יש גם הבנה ומודעות הרבה יותר גדולים לכל הנושא של חיסכון בחשמל, ובנוסף מודעות לנזקים של שימוש בחשמל עלה אוויר והסביבה.

רוב האנשים פשוט מתקינים דוד וקולטים לדוד שמש על הגג, ואם מדובר במוצר איכותי, הוא אמור להחזיק מעמד לפחות עשר שנים. אם הדוד שלכם מתקלקל קודם, סימן שהוא לא איכותי.

תלוי גם מה הקלקול, אם הלך גוף החימום סימן שבאמת הוא לא היה איכותי, אם הקולטים לדוד שמש התקלקלו, וזה קרה ממש קצת אחרי שהחלפתם אותם, זה סימן שהם לא היו חדשים וכן זה קורה שחאפרים של דוד שמש וקולטים לדוד שמש יגידו לכם שזה חדש וזה לא חדש, זה קורה הרבה מאוד בתחום הזה ולכן ההמלצה שלנו היא להתקשר עם חברת קולטים לדוד שמש ידועה ששמה הולך לפניה.

כמה קולטים צריך דוד שמש גדול?

אם מדובר בדוד שמש גדול במיוחד של 200 ליטר, יהיה צורך בשני קולטים כדי לחמם כזו כמות של מים. ידוע הוא כי קולטי נחושת איכותיים יותר מקולטי ברזל אבל הם לא מתאימים למקומות קרים.

קולטי סקדיול מתאימים למקומות קרים כמו צפון הארץ, קריית שמונה ועוד.

עדיף לרכוש קולטים יחד עם דוד שמש, כאשר יש בעיה בדוד וחובה להחליפו ובמקרה וגם הקולטים כבר ישנים ויש לכם תכנון להחליפם כמו שמציעים נימרוד דודי שמש.

ציפוי מיכל דוד שמש

המשמעות של ציפוי מיכל דוד שמש הוא באיזה מים אתם משתמשים וגם לצינורות של הדוד יש משמעות. אם למשל דוד השמש מצופה בבטון, הוא עלול לייצר לכלוך שזורם יחד עם המים ולמכון התקנים יש כבר תוכנית לאסור על שיווקם של דודי שמש בציפוי בטון. בארצות אחרות כבר אסור לשווק אותו.

ציפוי אמייל הוא הציפוי האיכותי ביותר והוא מאפשר זרימה של מים נקיים. זהו הציפוי המומלץ ביותר לדוד שמש.

על ציפוי האמייל יש שכבה נוספת של פוליאוריתן מוקצף שמחליף היום את צמר הסלעים ששימש הרבה שנים, כחומר הבידוד של דודי שמש מצופי אמייל.

שרוול חימום ושסתום ביטחון

בחלק מדודי השמש בארץ מותקנים שרוולי חימום, המאיצים את פעולת חימום המים בחודשי החורף.  שרוול זה אומנם יעיל מאוד אך הוא גם סופח אבנית לכן רצוי לנקות את האבנית הזו מדי פעם.

כדי שחלילה במקרה של לחץ מים מוגבר, מומלץ להתקין שסתום ביטחון אשר ימנע חלילה את התפוצצות הדוד.

התקנה בטוחה עם עגינה

התקנתו של דוד שמש חשובה לא פחות מאשר איכותו. לפני רכישה של דוד שמש, בררו אם המחיר המוצע כולל גם את הסטנד עליו עומד הדוד וכן דאגו כי ההתקנה תבוצע עם קשירה ועיגון חזקים. בחירה של התקנה והרכבה של דוד שמש במחיר כדאי היא בחירה נכונה, השתדלו לא ליפול על מוכר אשר מציע לכם פתאום על דוד שמש מחיר מוגזם.

Open chat
צריך עזרה?
שלום לך
איך נוכל לעזור לך היום?